PHP چیست؟

php را بیشتر بشناسیم؟

 

 

شاید سوال شما و خیلی از دوستان خوب هوش دیجیتالی این باشد که PHP چیست؟ اما ما امروز میخواهیم درباره یکی از پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی و مهم ترین انها در ایران و خارج از ایران یعنی PHP و framework ها و مزیت های آن صحبت کنیم.اگر تا به حال درباره حرفه ، بهتر بگویم هنر برنامه نویسی تحقیق کرده باشید حتما متوجه شدید که شغل برنامه نویسی در رده شغل های پر درامد در جهان قرار دارد و نظر خیلی ها را به خود جلب کرد. (البته در ایران محدودیت بیشتری نسبت به سایر کشور ها وجود دارد). یکی از این زبان های برنامه نویسی بزرگ و پول ساز، PHP بزرگ است که دنیای خودش را دارد و جز زبان های برنامه نویسی وب است و در طراحی سایت  کاربرد دارد در ایران هم نسبت به سایر رقبای خود کاربرد و درامد بیشتری دارد. از این رو امروز به این مقاله میپردازیم.

 

PHP چیست؟

بگذارید از آنجایی بگویم که قطعا و حتما اگر کسی باشید که در دنیای طراحان وب و برنامه نویسی و از این دست موضوعات بوده باشید اسم غول بزرگ این دنیا یعنی PHP را شنیدید.PHP مخفف (PHP Hypertext Preprocessor) اما از اول اسم این پسر خوش قد و بالا این نبود. در ابتدای امر PHP مخفف صفحه شخصی خانگی یا (Personal Home Page) بود که در سال 1995 معرفی شد.

 

تاریخچه PHP

آقای راسموس لردورف بعد از  اینکه مدرک کارشناسی خود را در رشته مهندسی سامانه ‌ها از دانشگاه واترلو گرفت، مسبب اختراع زبان برنامه نویسی PHP شد البته انتشار این زبان در سال 1997 بعد از کلی تست و آزمایش صورت گرفت.

البته سبب خیر شد و کار همه سایت داران و سایت سازان را راحت کرد که ساخت سایت و تغییر در سایت خیلی اسان شد. پس از ان سال 2003 (که به شمسی 1382)  اقای

متیو مونلوگ با کمک آن وردپرس(wordpress) را ایجاد کرد و راحتی ساخت سایت را به حد اعلی رساند.

(برای این دو نفر باید ارزوی خوشبختی کرد.)

 

PHP هروز بهتر از دیروز!

PHP از ابتدا هم اینقدر قدرتمند نبود. در واقع نسخه دوم (PHP2) در سال 1998 با موتور پردازشی قوی تر ارائه شد که باعث شد در نسخه سوم(PHP3) اطلاعات را در قالب HTML  به کاربر نمایش می‌دهد.

در سال 2000 نسخه چهارم( PHP4) به متن باز (open source) تبدیل شد که اقای زند و همکارش این باز نویسی را انجام داند که هسته جدید PHP را zend engine نامیدند.

سال 2004 (PHP5) را منتشر کردند. که نقطه عطف PHP بود و تغییرات زیادی کرد و به کار با آن لذت بیشتری میداد که از مهمترین تغییراتش می‌توانیم به پشتیبانی از کدنویسی شی گرا و ارتباط بهتر با پایگاه های داده اشاره کنیم.

اینهمه کار خوب بلاخره در جایی یک اشتباه بوجود امد که در نسخه ششم ان بود. قابلیت پشتیبانی از Unicode را به این زبان اضافه کنند تا قادر باشد از کاراکترهای همه زبان‌های دنیا پشتیبانی کند که پروژه ایی ناموفق بود.

سال 2015 پی اچ پی دیگر اماتور نبود و نسخه هفت ان با تجربه و کاربلد شده بود که کاهش استفاده از حافظه تا حدود 50% و افزایش چشمگیر سرعت (حدودا دو برابر) اجرای آن اشاره کرد.

ویژگی های انقلابی PHP8 را میتوانید در اینجا بخوانید.

 

 

میخواهم با یک مثال ادامه بدهم:

همه ما فیلم های سینمایی را دیده ایم. دارای عوامل پشت صحنه و جلوی صحنه هستند. کار های جلوی صحنه عملا حاصل کارهای عوامل پشت صحنه فیلم است و بدون وجود ان عوامل، هیچ  فیلمی وجود ندارد.

در طراحی یک سایت، پی اچ پی و فرزندان ان(فریم ورک ها) یعنی لاراول و… همان عوامل پشت صحنه هستند که وجود انها به وب سایتمان روح میبخشند که باعث میشود شما الان اینجا بدین صورت درحال خواندن این مطلب در این سایت باشید. این ها زیر سایه زحمات پی اچ پی است.

PHP سایت های داینامیک میسازد. یعنی ابتدا محتوا را وارد یک database (پایگاه داده) کرده سپس از آن database فرا میخواند تا به کاربر نشان بدهد.

 

 

PHP چگونه کار میکند؟

 

 

هوش دیجیتال
نحوه کار PHP

یکی از database هایی که PHP با آن به راحتی کار میکند، MYSQL است که اطلاعات را وارد آن میکند و همینطور اطلاعاتی که در گذشته‌ وارد آن شدند را از آن فرا میخواند و در صفحه      وب تان نمایش میدهد.

PHP یک زبان شی گرا است. به منظور طراحی و گسترش وب توسعه یافت و زبان سمت سرور است. بدین صورت که صفحات PHP ابتدا با سرور هایی مانند APACHE پردازش و سپس بصورت کد های HTML به سمت مرورگر کاربر فرستاده میشوند. همین ها باعث شده که موتور محرک 83% سایت های جهان باشد و جز ده زبان برتر جهان بشود.

از معروفیت PHP همین است که سایت هایی مثل دیجی کالا، اپارات، yahoo ،facebook و حتی wordpress معروف نیز با این زبان نوشته  و توسعه میابند.

PHP یک زبان است و این زبان، زبان مفسری در برنامه نویسی است.

الان دارید میگویید زبان مفسری دیگر چیست؟. کوتاه بخواهم بگویم در واقع در برنامه نویسی دو نوع زبان داریم:

 زبان کمپایلری و زبان مفسری

زبان مفسری کد هارا بصورت خط به خط ترجمه میکند و دستورات را میدهد. مانند مقامات کشور ها در سفر های خارجی جمله ایی را میگویند و صبر میکنند مترجم ترجمه کند و سپس سراغ جمله بعدی میروند زبان مفسری این گونه است.

زبان کمپایلری زبانی است که تمام کد ها را یک جا میگیرد و ترجمه میکند و خروجی ترجمه را به کاربر میدهد. مانند گوگل ترنسلیت که ابتدا تمام جمله را میگیرد و یک دفعه و یک جا ترجمه میکند.

 

پادشاهی برای کیست؟!

 

PHP&asp.net
نبرد برای قدرت

 

 

 

PHP در حوزه وب حریف های بسیاری دارد مانند Python، JavaScript و… که در رقابت با انها همیشه برنده بوده. اما از بزرگترین های ان حریفان میتوان به asp.net اشاره کرد که علاقه مندان زیادی نیز دارد و بر روی آن بسیار تعصبی هستند که باعث میشود دائما بین برنامه نویسان برای حرفه ایی تر نشان دادن زبان مورد استفاده شان بحث و جدل شکل بگیرد.

 

 

چرا PHP؟

از ماجرا دور نشویم این گل پسر ما، PHP خودش هم قابلیت ها و مزایای فراوانی دارد و قابلیت تعاملی بودن سایت ها را میتوان با استفاده از PHP بسیار بالا برد که سبب لذت بخش تر شدن کار با سایت میشود .از نقاط قوت این زبان میتوان به framework های قدرتمند ان اشاره کرد که با یادگیری انها میتوان به دریای وسیعی از پروژه های کد نویسی رسید که بهشت برنامه نویسان است و به منبع درامدی بسیار خوبی دست پیدا کرد.

 

 

 

فرزندان!(framework)

هوش دیجیتال
فریم ورک های پی اچ پی

 

فریم ورک در واقع شرایطی را برای شما فراهم می کند که نیازی به کد نویسی اضافی نداشته باشید و تمرکزتان را روی کدنویسی قسمت های مخصوص از برنامه تان بگذارید. یک فریم ورک ممکن است شامل کتابخانه های کد، کامپایلر و سایر برنامه های مورد استفاده در فرایند توسعه نرم افزار باشد از این رو ما در بالا به یک framework به نام لاراول اشاره کردیم که در واقع برای خودش دنیای بزرگی دارد اما پدر وی نیز پی اچ پی بزرگ است. لاراول اولین framework (فرزند) PHP نیست اما معروفترین  framework ها است. مابقی framework ها میتوانیم به ZEND و SYMFONY اشاره کرد.

از جمله مزایا و سرویس های لاراول میتوان به تأیید هویت، دسترسی‌ های کاربران، پرداخت و صورتحساب ،متن باز بودن و همینطور افزایش زیاد سرعت کد نویسی اشاره کرد که تنها بخش کوچکی از سرویس های ان میباشند.

 

محبوبیت

البته که زبان محبوبی نیز هست که بیش از 80% از سهم بازار وب را دارا میباشد. توانست خودش را به عنوان یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه نویسی در حوزه طراحی وب معرفی بکند.

در محبوبیت آن همین بس است که سایت هایی چون : دیجی کالا، yahoo، facebook، ویکی پدیا و… با این زبان طراحی شدند و برای تقویت سایت های خود از وردپرس نیز استفاده میکنند.

در حال حاضر زبان های مورد استفاده در ایران فقط به چند زبان ختم می شود. مانند PHP ، اندروید استودیو(android studio)، سی شاپ (#C) و…

باقی زبان ‌های برنامه نویسی در ایران بازار خاصی ندارد. مثلا زبان پایتون (pythone) زبان برنامه نویسی فوق‌العاده‌ای است. اما در ایران بازار چندان خوبی ندارد و می‌توان گفت که سخت می شود کار پیدا کرد یا می‌توانید به صورت آزاد یا فریلنسری کار پیدا کرد.

به همین خاطر است که PHP دوس داشتنی میشود.

لذت کارکردن با PHP

البته PHP  دارای یک IDE جذاب به نام PHP Storm (پی اچ پی استورم) است که شامل کد برنامه (Code Editor)، کامپایلر (Compiler)، دیباگر (Debugger) و در نهایت رابط گرافیکی یا GUI است که باعث میشود لذت کار با PHP دوچندان مشود این PHP STORM توسط شرکت JetBrains طراحی شده است. این IDE از PHP نسخه‌های 5.3 به بالا پشتیبانی می‌کند.

پی اچ پی استورم (PHP STORM) یک محیطی کامل و یک انتخاب مناسب برای کار کردن با Drupal، Symfony، Laravel، WordPress، Zend Framwork، Joomla، CakePHP و سایر فریم‌ورک‌های PHP است. PhpStorm از زبان‌های PHP، HTML5، CSS، JavaScript و XML به طور کامل پشتیبانی می‌کند. این زبان‌ها با کمک افزونه‌هایی که به همراه IDE نصب می‌شوند، پشتیبانی می‌شوند و به صورت پیش‌فرض فعال هستند. پشتیبانی از سایر زبان‌ها برنامه نویسی را می‌توانید از طریق نصب پلاگین یا افزونه، اضافه کنید.

برای دانلود پی اچ پی استورم (PHP storm) اینجا کلیک کنید.

از جمله مزایای PHP میتوان به:

متن باز و رایگان است.                       – انجمن بزرگ و فعالی دارد.

دامنه کاربرد وسیعی در حوزه وب دارد .   – از پارادایم ‌های مختلف برنامه نویسی پشتیبانی می‌ کند.

مولتی پلتفرم است.

(اگر شما هم سایت هایی زیبا و مطمئن مثل سایت هایی که گفتیم میخواهید با تیم پشتیبانی ما تماس بگیرید.)

 

الان حتما دارید با خودتان می گویید که چطور این زبان به این خوبی را میتوان یاد گرفت . صبر کنید زیاد جلو نروید!.

باید به شما بگویم که PHP جزو زبان های سخت است و یاد گیری ان هم زمان بر است . اما خبر خوشحال کننده ایی برای شما دوستان هوش دیجیتالی دارم!.

 

برای شروع چه کنم؟

برای این کار عنصر اول هر یاد گرفتنی علاقه و سپس تلاش است. اما قبل از ورود به PHP اشنایی و بلد بودن زبان HTML و css و همچنین نحوه کار کردن با mysql باعث میشود فهم و یادگیری شما در PHP بسیار بالاتر از سایرین برود.

و چون PHP یک زبان اسکریپتی سمت سرور است و نتایج را به کامپیوتر سرور برگشت میدهد برای همین باید بر روی یک سرور با ان شروع به کار کرد و برای این کار میتوان از هاست ها یا لوکال هاست هایی چون WAMP server استفاده کرد . برای دانلود این نرم افزار ها بر روی این لینک کلیک کنید.

 

هوش دیجیتال
لوگو شرکت هوش دیجیتال

 

, , , ,
نوشتهٔ پیشین
هر آنچه باید درباره وردپرس و افزونه ها بدانید!
نوشتهٔ بعدی
6 مورد از بهترین cms ها

پست های مرتبط

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست